  • CDR34BX104AKUS
CDR34BX104AKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR34BX104AKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR34BX104AKUS
Purchasing and Inquiry
CDR34BX104AKUS Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.During its operation, it can reach 125°C degrees Celsius.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
CDR34BX104AKUS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR34BX104AKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR34BX104AKUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR34BX104AKUS
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2005
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1812
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    1.5mm