  • CDR35BX274AKWR
CDR35BX274AKWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR35BX274AKWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR35BX274AKWR
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR35BX274AKWR Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.In a 1825 case, the product is packaged.Electrical part rated at DC 50V voltage.
CDR35BX274AKWR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR35BX274AKWR Applications
There are a lot of KEMET CDR35BX274AKWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR35BX274AKWR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    4.5mm
  • Width
    6.4mm
  • Thickness
    1.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1825
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.4mm