  • CDS4004812-M
CDS4004812-M
advertisement
Manufacturer No:
CDS4004812-M
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-CDS4004812-M
Package:
21-DIP Module
Datasheet:
CDS4004812-M
Description:
Isolated DC/DC Converters 400W 12.5V 40A SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDS4004812-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    21-DIP Module
  • Weight
    179.999996g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C With Derating
  • Published
    2006
  • Series
    CDS (500W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.50 H 116.8mmx61.0mmx12.7mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    500W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, TUV, UL
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    76V
  • Output Voltage
    12.5V
  • Voltage - Output 1
    12.5V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Output Power
    400W
  • Current - Output 1
    40A
  • Total Power Output-Max
    500W
  • Height
    12.7mm