  • CDSOT236-T12LC
CDSOT236-T12LC
advertisement
Manufacturer No:
CDSOT236-T12LC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CDSOT236-T12LC
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
CDSOT236-T12LC
Step5Bar-code shipping tag
CDSOT236-T12LC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    80pF
  • Base Part Number
    CDSOT236
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    5
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    350W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    11A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19V
  • Clamping Voltage
    19V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Peak Pulse Current
    11A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    350W
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    13.3V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    3pF @ 1MHz