  • CDV19FF301JO3F
CDV19FF301JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV19FF301JO3F
HK JDW NO:
192-CDV19FF301JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDV19FF301JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV19FF301JO3F Overview
Pitch 8.7mm is measured on the part's terminals.The voltage - Rated DC of 1kV needs to be provided to fully play its function.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 1000V.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CDV19FF301JO3F Features
a 8.7mm terminal pitch
the voltage - Rated DC of 1kV
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CDV19FF301JO3F Applications
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDV19FF301JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CDV19
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    6419
  • Height
    12.7mm
  • Length
    16.3mm
  • Width
    4.8mm