  • CF032D0473JBA
CF032D0473JBA
advertisement
Manufacturer No:
CF032D0473JBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CF032D0473JBA
Package:
1812
Datasheet:
Description:
CF 47nF Film Capacitor 5% 1812 SMD/SMT 50V-DC 40V-AC
Step5Bar-code shipping tag
CF032D0473JBA
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    CF
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Height
    2mm
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    3.2004mm