  • CFM12JA1K10
CFM12JA1K10
advertisement
Manufacturer No:
CFM12JA1K10
HK JDW NO:
762-CFM12JA1K10
Package:
Axial
Datasheet:
CFM12JA1K10
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CFM12JA1K10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    CFM
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ -400ppm/°C
  • Resistance
    1.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.55 mm