  • CFM40S120
CFM40S120
advertisement
Manufacturer No:
CFM40S120
HK JDW NO:
136-CFM40S120
Package:
Datasheet:
CFM40S120
Description:
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CFM40S120
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    170.097139g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Series
    CFM40S (40W)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.20 H 101.6mmx50.8mmx30.5mm
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    7
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXFM-X7
  • Approval Agency
    CE, cURus, FCC, TUV
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    4.242kV
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    3.34A
  • Output Power
    40W
  • Current - Output 1
    3.34A
  • Height
    30.48mm