  • CFR-12JB-52-3M6
CFR-12JB-52-3M6
advertisement
Manufacturer No:
CFR-12JB-52-3M6
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CFR-12JB-52-3M6
Package:
Axial
Datasheet:
CFR-12JB-52-3M6
Description:
FIXED RESISTOR, 3.6MOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CFR-12JB-52-3M6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CFR
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -1500ppm/°C
  • Resistance
    3.6MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    167mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.167W
  • Working Voltage
    150V
  • Lead Diameter
    0.45 mm