  • CGA2B2C0G1H020C050BD
CGA2B2C0G1H020C050BD
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B2C0G1H020C050BD
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA2B2C0G1H020C050BD
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B2C0G1H020C050BD Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CGA2B2C0G1H020C050BD Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA2B2C0G1H020C050BD Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B2C0G1H020C050BD applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B2C0G1H020C050BD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm