  • CGA2B2X5R1H221M050BA
CGA2B2X5R1H221M050BA
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B2X5R1H221M050BA
HK JDW NO:
769-CGA2B2X5R1H221M050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B2X5R1H221M050BA Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CGA2B2X5R1H221M050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA2B2X5R1H221M050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B2X5R1H221M050BA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B2X5R1H221M050BA
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
    CERAMIC
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm