  • CGA5C2C0G1H103J060AD
CGA5C2C0G1H103J060AD
advertisement
Manufacturer No:
CGA5C2C0G1H103J060AD
HK JDW NO:
769-CGA5C2C0G1H103J060AD
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5C2C0G1H103J060AD Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CGA5C2C0G1H103J060AD Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA5C2C0G1H103J060AD Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5C2C0G1H103J060AD applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA5C2C0G1H103J060AD
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    600μm
  • Thickness (Max)
    0.030 0.75mm