  • CGA8R4C0G2E104J320KN
CGA8R4C0G2E104J320KN
advertisement
Manufacturer No:
CGA8R4C0G2E104J320KN
HK JDW NO:
769-CGA8R4C0G2E104J320KN
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA8R4C0G2E104J320KN Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Powered by voltage of 250V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CGA8R4C0G2E104J320KN Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
CGA8R4C0G2E104J320KN Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA8R4C0G2E104J320KN applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA8R4C0G2E104J320KN
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    3.2mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.138 3.50mm
  • Thickness
    3.5052mm