  • CGR123U030V3C
CGR123U030V3C
advertisement
Manufacturer No:
CGR123U030V3C
HK JDW NO:
192-CGR123U030V3C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CGR123U030V3C
Description:
CGR 12000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 17.8A 2.000Dia 50.80mm -40°C~105°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGR123U030V3C
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CGR
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Lead Pitch
    22mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    17.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    20.47A @ 10kHz
  • Diameter
    50.8mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm