  • CGRM4004-G
CGRM4004-G
advertisement
Manufacturer No:
CGRM4004-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CGRM4004-G
Package:
SOD-123T
Datasheet:
CGRM4004-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CGRM4004-G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123T
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CGRM4004
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 4V 1MHz
  • Reverse Voltage
    400V