  • CGS103T300X5R
CGS103T300X5R
advertisement
Manufacturer No:
CGS103T300X5R
HK JDW NO:
192-CGS103T300X5R
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CGS103T300X5R
Description:
CGS 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 14.9A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS103T300X5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CGS
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10.39mA
  • Ripple Current
    14.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.35A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    149mm
  • Height Seated (Max)
    5.875 149.23mm