  • CGS253U050W4C
CGS253U050W4C
advertisement
Manufacturer No:
CGS253U050W4C
HK JDW NO:
192-CGS253U050W4C
Datasheet:
CGS253U050W4C
Description:
CGS 25000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10.2A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 17
Step5Bar-code shipping tag
CGS253U050W4C
  • Capacitance
    25000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    10.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.26A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm
  • Length
    104.78mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%