  • CGS324U050X8L
CGS324U050X8L
advertisement
Manufacturer No:
CGS324U050X8L
HK JDW NO:
192-CGS324U050X8L
Datasheet:
CGS324U050X8L
Description:
CGS 320000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 30.7A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
CGS324U050X8L
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    320000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    24mA
  • Ripple Current
    30.7A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    39.91A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    219mm
  • Height Seated (Max)
    8.625 219.08mm
  • Length
    219.08mm