  • CGS502U050R3C
CGS502U050R3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS502U050R3C
HK JDW NO:
192-CGS502U050R3C
Datasheet:
CGS502U050R3C
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal LYTIC 50V 5000uF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CGS502U050R3C
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Feature
  • Capacitance
    5000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.93A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm
  • Length
    79.375mm