  • CGS672U050R3L
CGS672U050R3L
advertisement
Manufacturer No:
CGS672U050R3L
HK JDW NO:
192-CGS672U050R3L
Datasheet:
CGS672U050R3L
Description:
CGS 6700μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 7.2A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS672U050R3L
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    6700μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.47mA
  • Ripple Current
    7.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.36A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    92mm
  • Height Seated (Max)
    3.625 92.08mm
  • Length
    53.975mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%