  • CGS902T250W5L
CGS902T250W5L
advertisement
Manufacturer No:
CGS902T250W5L
HK JDW NO:
192-CGS902T250W5L
Datasheet:
CGS902T250W5L
Description:
CGS 9000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS902T250W5L
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    9000μF
  • Terminal Pitch
    28.6mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.6A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.625 142.88mm
  • Length
    143mm