  • CK12BX103K
CK12BX103K
advertisement
Manufacturer No:
CK12BX103K
HK JDW NO:
192-CK12BX103K
Package:
Axial
Datasheet:
CK12BX103K
Description:
Military, MIL-C-11015, CK12 10000pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
CK12BX103K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-C-11015, CK12
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    High Reliability
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/20
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2.3mm
  • Length
    4mm