  • CKCL22JB1H473M085AA
CKCL22JB1H473M085AA
advertisement
Manufacturer No:
CKCL22JB1H473M085AA
HK JDW NO:
769-CKCL22JB1H473M085AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CKCL22JB1H473M085AA Overview
When seated, the maximum height reaches 0.033 0.85mm.Size/dimension is set to 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This electrical device has a rated voltage of 50V (URdc).It is rated at voltage 50V.It has a temperature coefficient of JB.It is packaged in a 0805 (2012 Metric) case.A 1mm terminal pitch is used for this part.
CKCL22JB1H473M085AA Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of JB
a 1mm terminal pitch
CKCL22JB1H473M085AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CKCL22JB1H473M085AA applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CKCL22JB1H473M085AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    CKC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.047μF
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm