  • CL31B106KBHNNNE
CL31B106KBHNNNE
advertisement
Manufacturer No:
CL31B106KBHNNNE
HK JDW NO:
703-CL31B106KBHNNNE
Datasheet:
CL31B106KBHNNNE
Purchasing and Inquiry
CL31B106KBHNNNE Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CL31B106KBHNNNE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CL31B106KBHNNNE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL31B106KBHNNNE applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CL31B106KBHNNNE
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm