  • CLC175US12-MTF
CLC175US12-MTF
advertisement
Manufacturer No:
CLC175US12-MTF
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-CLC175US12-MTF
Package:
Datasheet:
CLC175US12-MTF
Description:
Quantity:
In Stock : 6239
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLC175US12-MTF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Series
    CLC (175W)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.25 H 101.6mmx50.8mmx31.8mm
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    55W 125W Forced Air
  • Power Rating
    175W
  • Max Power Dissipation
    55W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    13.9A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    13.9A
  • Output Power
    175W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    13.9A
  • Max Output Power
    175W
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    50.7mm