  • CLL130-0101B2-50AM1C5
CLL130-0101B2-50AM1C5
advertisement
Manufacturer No:
CLL130-0101B2-50AM1C5
Manufacturer:
Citizen
HK JDW NO:
167-CLL130-0101B2-50AM1C5
Package:
0806 (2016 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLL130-0101B2-50AM1C5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Thermal Resistance of Package
    45°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    White, Cool
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Max Current Rating
    85mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.02V
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    50mA
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    139 lm/W
  • CCT (K)
    5000K 3-Step MacAdam Ellipse
  • CRI (Color Rendering Index)
    80
  • Forward Current-Max
    0.085A
  • Forward Voltage-Max
    3.3V
  • Overall Height
    0.75mm
  • Flux @ 25°C, Current - Test
    21lm Typ
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Luminous Intensity-Min
    120 cd
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm