  • CLS-RC11A125190B
CLS-RC11A125190B
advertisement
Manufacturer No:
CLS-RC11A125190B
HK JDW NO:
454-CLS-RC11A125190B
Package:
Datasheet:
CLS-RC11A125190B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLS-RC11A125190B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CLS
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    10A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    23mm
  • Actuator Type
    Round - Illuminated
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 20.20mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    LED
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@125VAC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Body Height
    14.5mm