  • CLS6D28NP-6R8NC
CLS6D28NP-6R8NC
advertisement
Manufacturer No:
CLS6D28NP-6R8NC
HK JDW NO:
738-CLS6D28NP-6R8NC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CLS6D28NP-6R8NC
Step5Bar-code shipping tag
CLS6D28NP-6R8NC
    Select All
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.7A
  • Rated Current-Max
    2A
  • Special Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CLS6D28
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.264Lx0.264W 6.70mmx6.70mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    78mOhm Max