  • CM150RL-12NF
CM150RL-12NF
advertisement
Manufacturer No:
CM150RL-12NF
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM150RL-12NF
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MOD 7PAC 600V 150A NF SER
Step5Bar-code shipping tag
CM150RL-12NF
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    IGBTMOD™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Capacitance
    -12nF
  • Max Power Dissipation
    730W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X20
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter with Brake
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    730W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.2V
  • Max Collector Current
    150A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    23nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 150A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    23nF @ 10V