  • CM200DU-24NFH
CM200DU-24NFH
advertisement
Manufacturer No:
CM200DU-24NFH
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM200DU-24NFH
Package:
Module
Datasheet:
CM200DU-24NFH
Description:
IGBT MOD DUAL 1200V 200A NFH SER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CM200DU-24NFH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    IGBTMOD™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    830W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    830W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    6.5V
  • Max Collector Current
    200A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    32nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    6.5V @ 15V, 200A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    32nF @ 10V