  • CM300DY-24NF
CM300DY-24NF
advertisement
Manufacturer No:
CM300DY-24NF
HK JDW NO:
614-CM300DY-24NF
Description:
IGBT MOD DUAL 1200V 300A NF SER
Step5Bar-code shipping tag
CM300DY-24NF
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    1.13kW
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    300A
  • Pin Count
    7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power Dissipation
    890W
  • Power - Max
    1130W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Max Collector Current
    300A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Input Capacitance
    70nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 300A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    70nF @ 10V
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ