  • CM300HA-12H
CM300HA-12H
advertisement
Manufacturer No:
CM300HA-12H
HK JDW NO:
614-CM300HA-12H
Datasheet:
CM300HA-12H
Description:
IGBT MOD SGL 600V 300A H SER
Step5Bar-code shipping tag
CM300HA-12H
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.1kW
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    890W
  • Power - Max
    1100W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.8V
  • Max Collector Current
    300A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    30nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 300A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    30nF @ 10V