  • CM400HA-12H
CM400HA-12H
advertisement
Manufacturer No:
CM400HA-12H
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM400HA-12H
Package:
Module
Datasheet:
CM400HA-12H
Description:
IGBT MOD SGL 600V 400A H SER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CM400HA-12H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    1999
  • Series
    IGBTMOD™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.6kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1500W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.8V
  • Max Collector Current
    400A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    40nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 400A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    40nF @ 10V