  • CM450DX-24A
CM450DX-24A
advertisement
Manufacturer No:
CM450DX-24A
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM450DX-24A
Package:
Module
Datasheet:
CM450DX-24A
Description:
IGBT MOD DUAL 1200V 450A NX SER
Step5Bar-code shipping tag
CM450DX-24A
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    11
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    IGBTMOD™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • Max Power Dissipation
    2.84kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2840W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.6V
  • Max Collector Current
    450A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    68nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 450A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    68nF @ 10V