  • CM600DU-12NFH
CM600DU-12NFH
advertisement
Manufacturer No:
CM600DU-12NFH
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM600DU-12NFH
Package:
Module
Datasheet:
CM600DU-12NFH
Description:
IGBT MOD HI-FREQ DUAL 600A 600V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CM600DU-12NFH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1130W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    166nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 600A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    166nF @ 10V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Series
    IGBTMOD™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1.13kW