  • CM600HU-12H
CM600HU-12H
advertisement
Manufacturer No:
CM600HU-12H
HK JDW NO:
614-CM600HU-12H
Datasheet:
CM600HU-12H
Description:
IGBT MOD SGL 600V 600A H SER
Step5Bar-code shipping tag
CM600HU-12H
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    1998
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.56kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    1560W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    52.8nF
  • Turn On Time
    300 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 600A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    700 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    52.8nF @ 10V
  • VCEsat-Max
    3 V