  • CM75DU-12H
CM75DU-12H
advertisement
Manufacturer No:
CM75DU-12H
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM75DU-12H
Package:
Module
Datasheet:
CM75DU-12H
Description:
IGBT MOD DUAL 600V 75A U SER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CM75DU-12H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    1998
  • Series
    IGBTMOD™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    310W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    310W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    75A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    6.6nF
  • Turn On Time
    100 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    500 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.6nF @ 10V
  • VCEsat-Max
    3 V