  • CMA60MT1600NHB
CMA60MT1600NHB
advertisement
Manufacturer No:
CMA60MT1600NHB
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-CMA60MT1600NHB
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
POWER THYRISTOR DISCRETES-TRIAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMA60MT1600NHB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    260A 280A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    66A
  • Triac Type
    Standard
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DT-Triac™
  • Part Status
    Active
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Configuration
    Single
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    1.6kV