  • CMD15-21VYD/TR8
CMD15-21VYD/TR8
advertisement
Manufacturer No:
CMD15-21VYD/TR8
HK JDW NO:
894-CMD15-21VYD/TR8
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CMD15-21VYD/TR8
Description:
LED YELLOW DIFFUSED 1206 SMD
Step5Bar-code shipping tag
CMD15-21VYD/TR8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx1.50mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Power Rating
    105mW
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.5mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Voltage
    12V
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    160 °
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    2.00mmx1.50mm
  • Luminous Intensity
    4 mcd
  • Millicandela Rating
    4mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Reverse Voltage (DC)
    5V
  • Height
    1.1mm