  • CMF55270K00FKRE
CMF55270K00FKRE
advertisement
Manufacturer No:
CMF55270K00FKRE
HK JDW NO:
873-CMF55270K00FKRE
Datasheet:
CMF55270K00FKRE
Description:
FIXED RESISTOR, 270kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
CMF55270K00FKRE
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CMF
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    270kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W