  • CMR03E390GOYR
CMR03E390GOYR
advertisement
Manufacturer No:
CMR03E390GOYR
HK JDW NO:
192-CMR03E390GOYR
Package:
Radial
Datasheet:
CMR03E390GOYR
Purchasing and Inquiry
CMR03E390GOYR Overview
The terminal Pitch of the part is measured 3mm.The size/dimension of this module is 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm in order to provide high reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 50V.With the part, temperature coefficients of -20/+100ppm/Cel ppm/°C are pre-set.In this electronic part, the voltage is rated at 50V.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CMR03E390GOYR Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 50V
CMR03E390GOYR Applications
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CMR03E390GOYR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    39pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2712
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    3mm