  • CMR03F161GOYP
CMR03F161GOYP
advertisement
Manufacturer No:
CMR03F161GOYP
HK JDW NO:
192-CMR03F161GOYP
Datasheet:
CMR03F161GOYP
Purchasing and Inquiry
CMR03F161GOYP Overview
The terminal Pitch of the part is measured 3mm.The size/dimension of this module is 0.272Lx0.169W 6.90mmx4.30mm in order to provide high reliability.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 50V.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.A voltage - Rated of 50V applies to this electronic part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CMR03F161GOYP Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.169W 6.90mmx4.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 50V
CMR03F161GOYP Applications
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR03F161GOYP
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.169W 6.90mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2714
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    3.6mm