  • CMR03F401GOYP
CMR03F401GOYP
advertisement
Manufacturer No:
CMR03F401GOYP
HK JDW NO:
192-CMR03F401GOYP
Datasheet:
CMR03F401GOYP
Purchasing and Inquiry
CMR03F401GOYP Overview
Pitch 3mm is measured on the part's terminals.A 0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm dimension and a size/dimension of 0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm ensure reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 50V in order to achieve maximum efficiency.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.This electronic part has a voltage rating of 50V.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CMR03F401GOYP Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 50V
CMR03F401GOYP Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CMR03F401GOYP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    400pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2719
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.8mm