  • CMR04E510GODR
CMR04E510GODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E510GODR
HK JDW NO:
192-CMR04E510GODR
Datasheet:
CMR04E510GODR
Description:
CMR Series 51pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 100 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E510GODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    51pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Depth
    4.8mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    3.81mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    3719
  • Height
    8.636mm
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm