  • CMR04E750FODM
CMR04E750FODM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E750FODM
HK JDW NO:
192-CMR04E750FODM
Datasheet:
CMR04E750FODM
Purchasing and Inquiry
CMR04E750FODM Overview
3.8mm is the terminal pitch of the part.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.With the part, the temperature coefficient is set to 100 ppm/°C.This electronic part has a voltage rating of 500V.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CMR04E750FODM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E750FODM Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E750FODM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    75pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Depth
    5.1mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    3.81mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    3720
  • Height
    8.636mm
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm