  • CMR04F131JODP
CMR04F131JODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F131JODP
HK JDW NO:
192-CMR04F131JODP
Datasheet:
CMR04F131JODP
Purchasing and Inquiry
CMR04F131JODP Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.382Lx0.201W 9.70mmx5.10mm.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CMR04F131JODP Features
its size/dimension is 0.382Lx0.201W 9.70mmx5.10mm
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04F131JODP Applications
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F131JODP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.382Lx0.201W 9.70mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    130pF
  • Depth
    5.1mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    3820
  • Height
    8.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    9.7mm