  • CMR04F241GODR
CMR04F241GODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F241GODR
HK JDW NO:
192-CMR04F241GODR
Datasheet:
CMR04F241GODR
Purchasing and Inquiry
CMR04F241GODR Overview
This part has a 3.8mm terminal pitch.Consequently, it has 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 500V.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CMR04F241GODR Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04F241GODR Applications
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • CATV
  • RF Instruments
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F241GODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    240pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3922
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    5.6mm