  • CMR05E470JPDM
CMR05E470JPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR05E470JPDM
HK JDW NO:
192-CMR05E470JPDM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR05E470JPDM
Purchasing and Inquiry
CMR05E470JPDM Overview
Parts are measured at their terminal pitches 5.7mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 500V.This part is set with a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.This electronic part's voltage rating is 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR05E470JPDM Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05E470JPDM Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR05E470JPDM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    MIL-PRF-39001
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±5%