  • CMR05F301GODR
CMR05F301GODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F301GODR
HK JDW NO:
192-CMR05F301GODR
Datasheet:
CMR05F301GODR
Purchasing and Inquiry
CMR05F301GODR Overview
A 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm size/dimension ensures high levels of reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 500V.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.This electronic part has a voltage rating of 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CMR05F301GODR Features
its size/dimension is 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F301GODR Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F301GODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Depth
    5.3mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4721
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.90mm
  • Length
    11.9mm