  • CMR05F391JODR
CMR05F391JODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F391JODR
HK JDW NO:
192-CMR05F391JODR
Datasheet:
CMR05F391JODR
Purchasing and Inquiry
CMR05F391JODR Overview
This part has a 5.7mm terminal pitch.A 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm dimension and a size/dimension of 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm ensure reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 500V.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CMR05F391JODR Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F391JODR Applications
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • CATV
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F391JODR
    Radial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
  • Capacitance
    390pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    5.6mm